OKUL ÖĞRENCİ VE KAMPÜS GÜVENLİĞİ

Okullardaki rutin güvenlik ve idari kuralların hassasiyetle uygulanmasındaki sorumlu kişi her ne kadar okul müdürleri ve öğretmenler olsa da veliler ve öğrenciler ile işbirliği içinde kurulabilecek çeşitli sistemler sayesinde kampüs alanı ve çevresinin dış etkenlere karşı korunması mümkündür. 

Eğitim ve öğretim binalarının bulunduğu yerlerde meydana gelen suç türleri, sayıları ve çevresel faktörler göz önünde bulundurularak risk analizine dayalı planlamalar yapılması gerekir. Güvenlik değerlendirmelerinin sonucunda ise elde edilen verilere göre uygulamalara geçilmelidir.

Birden fazla güvenlik yöntemi seçeneği bulunsa da ilk başta velilerimizi ve öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi bu konuda bilinçlendirmemiz önemlidir.

Okul girişlerinde görevlendirilecek güvenlik görevlileri, kullanılacak tüm teknolojik cihazlar ile birlikte uygulamalı eğitimlerden geçmeli, gerekli sertifikaları edinmelidir.

Okul ya da kampus girişlerinde turnike geçiş sistemleri oluşturulmalıdır. Kartlı, parmak izli ya da şifre  yöntemi ile turnikelerden geçişler sağlanmalıdır. Personeller ve öğrencilerin hatta ziyaretçi ya da velilerin de buralardan geçişi sağlanmalıdır.


                


Velilere ve ziyaretçilere her giriş çıkışta ayrı ayrı kartlar zimmetlenmeli, gerekirse isim soy isim ve imza karşılığında kartlar teslim edilmelidir.

Bazı kurumlar bu güvenlik yöntemini kurulacak kamera sistemleri ile de desteklemektedirler.

Aslında hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin daha sağlıklı bir eğitim öğretim ortamında bulunmaları için kamera sistemini de olmazsa olmazımız gibi düşünebiliriz. Elde edilecek görüntü kayıtlarının hafızaya kaydedilmesi ve depolanması olumsuz durumlarda geriye dönük görüntü izleme imkanını yaratmaktadır.

Kimlik kontrolünün kişi bazında pek mümkün olmadığı büyük eğitim kampüsleri, fakülteler, rektörlük binaları ya da ilkokul, ortaokul ve liselerin bir arada bulunduğu yerlerde ise kamera ve turnike sistemlerini bina ya da alana girişlerde konumlandırılacak x-ray cihazımetal üst arama dedektörleri  ile de destekleyebiliriz.


    


X-ray, çanta, paket kontrolü yapılmasını sağlayan, tünellerden geçişte eşyaların ekrana görüntüsünü ekrana yansıtan cihazdır. Tünel içerisinde x ışınları kullanılarak görüntülerin elde edilmesi söz konusudur. X-ray cihazının insan sağlığı üzerinde ise herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Bu durum bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Cihazın tüm dış yüzeyi kurşun plakalarla kaplıdır. Tünelden geçen x-ışınları kesinlikle dışarıya sızmamaktadır, eşyalar üzerinde de birikmemektedir.

Metal kapı dedektörleri ise kişilerin içinden geçmesi ve yabancı madde olması durumunda ikaz vermesi için üretilmiştir. Metal kapı dedektörleri üretimi sırasında x-ray cihazında olduğu gibi x-ışınları kullanılmamıştır. Metale duyarlı ve hassasiyeti olan bu cihazlarda çevresinde ve cihaz üzerinde oluşturulan elektromanyetik alan sayesinde sinyal verme özelliği vardır. Delici, kesici ya da patlayıcı herhangi bir madde ile geçiş olduğunda güvenlik görevlileri cihaz üzerinde bulunan ledlerde bölge tespiti yapabilir ya da ekranda yabancı maddenin ne olduğunu görebilirler.

Binaların iç alanlarında neler yapılabilir diye bahsedecek olursak;

Kat araları, derslikler, koridorlar, eğitim-öğretim için sadece öğrenci ve öğretmenler tarafından kullanılmalıdır. Herhangi bir nedenle okula gelen hiçbir veli ve ziyaretçinin bu alanlara giriş izni olmamalıdır. Az önce de bahsettiğimiz gibi kimlik karşılığında verilebilecek “veli giriş kartı” ya da “ziyaretçi giriş kartı” danışma personeli eşliğinde teslim edilmelidir. Bina içlerine görüşme kim ile yapılacaksa diğer görevlilerle irtibata geçilerek doğru kişiye yönlendirmeler yapılmalıdır.

Asansörlerin dış cephesine montajı sağlanacak kart, parmak izi, yüz tanıyıcı cihazlar ile hangi katta hangi öğrenci ve öğretmen bulunması gerekiyorsa sadece o kişilerin geçiş izni olmalıdır.

Okul park ve bahçe alanlarına, kampus otoparklarına oluşturulacak HGS ve bariyer sistemi ile tanımlanmış araçların girişlerine izin verilmelidir. Her velinin, personelin ya da öğrencilerin araç plakaları sisteme tanıtılmalı ve her araca verilecek rfid etiketler okutulduktan sonra bariyerlerden geçişlere müsaade edilmelidir. Okul ders saatleri içinde dışarıdan gelen ve sisteme tanımlanmayan hiçbir araca okul bahçesine giriş veya park izni verilmemelidir. Okul çıkış saatlerinde ise yalnızca araçlarında etiket bulunan veli araçlarına giriş veya park izni verilmesine özen gösterilmelidir. Hatta bu araçlar da araç altı arama aynaları ile taranmalı ya da daha üst teknolojiye sahip araç altı tanıma sistemi girişlere kurulmalıdır.

Tüm bunların yanında öğrencinin evden alınıp okula girişine kadar okul servisleri ile koordineli çalısacak akıllı öğrenci otomasyon sistemi kurulmalıdır. Bu sistem ile birlikte öğrenci yoklamaları yapılmalı, derse geç giren, okuldan kaçan, o gün okula hiç gelmeyen öğrenci velilerine sms ya da mail yolu ile bilgilendirme yapılmalıdır.

Polimek Elektronik olarak geliştirdiğimiz ve KOSGEB tarafından desteklenmiş olan Akıllı Okul Otomasyon Sistemi ile birlikte öğrencilerin servise binmelerinden tutun, okulda ders programında hangi derslere devam edip etmediğini görebilmekteyiz.

Ayrıca okula velilerinin bilgisi olmadığı halde okula gitmeyen, yemekhaneye giriş yapmayan, ders atlayıp bir sonraki derse devam eden öğrencilerin de; gün sonunda mutlaka velilere bilgilendirmesini mail ya da sms yolu aracılığı ile yapıyoruz.

Yemekhanelerde verilen öğünlerin takibi, öğün kısıtlaması, hangi öğrenci hangi yemeği yemiş ya da yememiş bunların da takibi söz konusu.

Gün geçtikçe yol kat eden yazılımın ve tercih edilen bu akıllı sistemin ilk kullanıcıları arasında İzmir Ekonomi Üniversitesi  ve İzmir TED Koleji  de vardır.

Akıllı Okul Otomasyon Sistemi ile birlikte;

·  Geç gelenleri,

·  Ders gününe hiç gelmeyenleri,

·  Süreli giriş- çıkış kontrolleri,

·  Gün ve kapı bazlı geçiş kontrolü,

·  Yemekhane giriş- çıkış ve öğün takibi,

·  Ders yoklaması takibi yapılabilmektedir.

İç işleri Bakanlığı’ nın son dönemlerde yayınlamış olduğu genelge  ile artık her okulda bir güvenlik görevlisinin bulundurulması zorunludur. İl emniyet müdürlüklerince belirlenmiş okullara ise Milli Eğitim Bakanlığınca güvenlik kamera sistemleri kurulması da gündemdedir.

Kamera sistemleri okulların kolluk birimleri bünyesinde bulunan Kent Güvenlik Yönetim Sistemlerine (KGYS) entegre edilecektir. 

Teklif ya da Bilgi Alın

Çözümlerimizden faydalanmak ve daha detaylı bilgi almak için lütfen iletişim formunu doldurunuz.

+90 232 328 16 45